Ukryta Rzeczywistość - logo
  Czego nie wiemy trzeba nam właśnie, a to co wiemy na nic się zda / Goethe
start - strona główna o idei aktualności misja działania kontakt galeria download polecam Wersja polska English Deutsche
 
  Ukryta Rzeczywistość > artykuły  
Sympozjum
Eksperymenty
Współpraca
Audycje RTV
Publikacje
Wizyty
Akcje
Artykuły

zapraszamy na forum

 

Współpracują z UR:

Experimentarium

Fundacja NAUTILUS

hi.Color


Poleć stronę





Napisz do nas!
Napisz!

Startuj z Ukrytą!
Startuj
z Ukrytą!


Zgłoś pomysł!
Zgłoś
pomysł!

Artykuły
Powrót

Tożsamość a medytacja
Piotr Wojciechowski

Medytacja - kiedy słyszymy to słowo przychodzi nam na myśl coś nie z tego świata. Coś duchowego i niedostępnego dla przeciętnego człowieka. O ile dopatrywanie się związków z duchowością ludzkich istot jest tu jak najbardziej uzasadnione, to co do owej dostępności wiele osób się myli. Medytować mogą wszyscy bez względu na wiek, przynależność narodową, religijną, itd. 21 sierpnia, podczas swego wykładu na Uniwersytecie Szczecińskim, przekonywał o tym Balakhilya das, uznany w świecie nauczyciel jogi i medytacji.

Balakhilya das jeździ po różnych krajach przekazując wiedzę, którą sam zdobył od swojego mistrza, Siddhaswarupananda Paramahamasa znanego także jako Jagad Guru (Nauczyciel Całego Świata). Jagad Guru jest uznawany za największy autorytet w nauce o tożsamości. Założył fundację Science of Identity oraz Identity Institute, które działają w wielu państwach świata. Jest też autorem wydawnictw poruszających zagadnienia zarówno społeczne, jak i personalne. Relacjonując szczecińskie spotkanie podeprę się broszurą pt. „Medytacja z mantrą i samorealizacja”, wydaną nakładem Instytutu Wiedzy o Tożsamości.

Jak przekonywał podczas wykładu Balakhilya das, aby móc medytować efektywnie, warto zapoznać się z niezbędnymi podstawami nauki o tożsamości głoszonymi przez Jagad Guru. W jego mniemaniu wiele osób błędnie odpowiada sobie na pytanie: „Kim jestem w istocie, co jest moją treścią?”. Istnieje powszechne przekonanie, któremu hołdują naukowcy, że jesteśmy tylko i wyłącznie zestawieniem substancji chemicznych składających się na nasze ciało fizyczne. Większość ludzi uważa zatem, że są materią. Jagad Guru podjął próbę udowodnienia, że jest inaczej. W jego publikacji czytamy:

Po pierwsze, komórki tworzące nasze ciała podlegają bezustannej wymianie, co oznacza, że co siedem czy osiem lat mamy całkowicie nowe ciało. Cząsteczki tworzące nasze ciało dzisiaj, są inne niż te, które tworzyło to ciało siedem, czy osiem lat temu.

Myślę, że najtrafniej obrazuje to jedno z założeń filozofii New Age. W jego myśl Wszechświat jest Układem Informacyjnym z krążącą w nim Żyjącą Samo-Świadomą Energią, która choć podlega nieustannym przemianom, to w samej swej istocie pozostaje niezmieniona.

Inną ważną kwestią, jak przekonywał Balakhilya das, jest uświadomienie sobie, że nie jesteśmy także umysłem. On bowiem również cały czas się zmienia. Według Jagad Guru należy tu zadać sobie pytanie: „kto jest tą osobą, która jest świadoma zmian umysłu?” W „Medytacji z mantrą…” czytamy:

Ciało i umysł możemy porównać do okrywającego nas ubrania; umysł podobny jest podkoszulce natomiast ciało możemy porównać do jakiegoś wierzchniego przykrycia. Ty jesteś jaźnią, wiecznie żywą istotą tymczasowo zamieszkującą wewnątrz ciała(…) Jest pewien stały, niezmienny czynnik lub zasada pomimo wszelkich zmian zachodzących w ciele lub umyśle. To właśnie jesteś Ty – żywa istota.

Według tej filozofii, ludzie, którzy twierdzą, że mają duszę są w błędzie, bo sami są tą duszą. Jest to ich prawdziwa tożsamość.

Wraz ze zrozumieniem istoty własnego Ja powinniśmy też mieć świadomość swojej pozycji i ją zrozumieć. Chodzi o to, żeby zdać sobie sprawę z tego, że mimo iż nie jesteśmy istotami materialnymi, to nie możemy zapominać, że nie jesteśmy też Duszą Najwyższą. Jesteśmy, jak twierdzi Jagad Guru, jedynie jej zdominowaną cząstką.

Nie jest to jednak wszystko, co powinniśmy ustalić zanim zaczniemy medytować. Kolejne pytanie, jakie postawimy samemu sobie dotyczy naszej funkcji. Jagad Guru formułuje je następująco:

Jeżeli jestem duszą a nie materią i jeżeli jestem zdominowaną cząsteczką Duszy Najwyższej to w takim razie co jest moją funkcją? Co powinienem zrobić?”.

Od razu dostajemy na nie odpowiedź:

Naturalną funkcją żywej istoty jest zaangażować się w miłosną służbę oddania Duszy Najwyższej

Dusza Najwyższa to oczywiście Bóg. Nie brałbym jednak słów o zaangażowaniu w miłość do niego dosłownie. Chodzi tu raczej o szukanie szczęścia w wymiarze duchowym. Wielu ludzi postrzega szczęście przez pryzmat dóbr materialnych, pieniędzy. I według mnie nie ma nic złego w tym, jeśli jakiś przedmiot sprawi, że jesteśmy szczęśliwi, jednak powinno iść z tym w parze poszukiwanie szczęścia duchowego. Filozofia Jagad Guru nie uznaje jednak szczęścia materialnego, bo w dalszym ciągu pozostawia ono wewnętrzne pragnienie.

Powyższe zagadnienia to takie podstawy nauki o tożsamości w pigułce. Po zapoznaniu się z nimi możemy przejść do zagadnienia medytacji z mantrą.

Pierwsze pytanie, jakie należy sobie postawić dotyczy tego, czym jest mantra. Według definicji Jagad Guru:

Mantra oznacza transcendentalną wibrację dźwiękową, dźwięk będący w stanie wznieść się ponad materialny świat. Nie ma on swego źródła w świecie, ale pochodzi on z Królestwa Boga i przeniesiony jest na tę materialną płaszczyznę nie tracąc swej duchowej potencji.

Dźwięku transcendentalnego nie można zatem stworzyć fizycznie przy pomocy instrumentów muzycznych, czy innych, nie związanych z muzyką przedmiotów. Mantry nie można też mylić z modlitwą. Jest to zupełnie co innego. Modlitwę możemy wymyślić sami i zmieniać ją według upodobania. Mantra, według Jagad Guru, musi zostać otrzymana od mistrza duchowego, który otrzymał ją z kolei od swojego mistrza i tak jest od niepamiętnych czasów. Twierdzi on też, że linia tych duchowych nauczycieli została zapoczątkowana osobiście przez Boga i datowanie jej początku mija się z celem.

Mantrę najlepiej jest intonować wypowiadając ją na głos. Bhalakilya das przedstawił bardzo ciekawą metodę zwaną Japa Yoga. Charakteryzuje się ona czynnym zaangażowaniem wszystkich zmysłów. Dowiódł tym samym, że medytacja nie jest tylko i wyłącznie czynnością wewnętrzną. Nasze uszy, palce i język mogą być bardzo pomocne w intonowaniu mantr i medytowaniu. Jak pisze Jagad Guru:

Piosenka słuchana poprzez uszy pozostaje w naszym umyśle, co oznacza, że świadomość kształtowana jest odpowiednio do sposobu, w jaki zaangażowane są zmysły.

Do Japa Yogi niezbędne są korale medytacyjne, które otrzymali wszyscy uczestnicy wykładu. Dzięki nim zajęty jest zmysł dotyku. Mantrę powtarza się bowiem za każdym razem trzymając i dotykając inny koral. Język również ma swoje zadanie, gdyż mantrę intonujemy na głos, a uszy słuchają tego, co wypowiadają usta. Mantra to nic innego jak imiona Boga, które według nauki głoszonej przez jej zwolenników, są transcendentalne i posiadają silne wibracje, pozytywnie wpływające na intonującego. Ważne jest, aby wyraźnie wypowiadać każdą sylabę, by wibracje zadziałały. Najkorzystniejszym czasem na Japa Yogę jest ranek, zaraz po przebudzeniu oraz wczesny wieczór przed zachodem słońca. Liczbę tzw. okrążeń, jakie wykonamy przy pomocy korali jest dowolna.

W Szczecinie Bhalakilya das nauczył zebranych następującej mantry:

Hare Kryszna Hare Kryszna
Kryszna Kryszna Hare Hare
Hare Rama Hare Rama
Rama Rama Hare Hare

Warto jednak wiedzieć, co intonujemy, a zatem:

Hare oznacza energię pochodzącą od Boga.
Kryszna to imię Najwyższego Pana Osobiście. Znaczy ono Wszechatrakcyjny. W przekonaniu tej filozofii Bóg jest najbardziej atrakcyjną osobą. Wszystkie atrakcyjne cechy są w pełni zawarte w Najwyższej Osobie.
Rama – Bóg jest nazywany tym imieniem, ponieważ daje on wielką transcendentalną przyjemność, tym, którzy Go wielbią.

Istnieje oczywiście mnóstwo innych mantr, które można znaleźć m.in. w publikacjach Jagad Guru. Równie wiele jest także technik medytacji. Możemy na przykład skupić się na jednym konkretnym obiekcie i na niego skierować wszystkie nasze zmysły. Medytacja nie wyklucza też ruchu. Jednym z przykładów tej techniki jest taniec Derwiszów (można o nim przeczytać w artykule Derwisze w Szczecinie na stronach UR), Tai Chi, czy tańce wyznawców voodoo. Medytować możemy także poprzez wizualizację. Wyobrażamy sobie coś przyjemnego i skupiamy na tym wyobrażeniu nasz umysł. Formami medytacji są także trans i hipnoza.

Warto wiedzieć też, jakie korzyści daje nam medytacja. Potwierdzono naukowo, że regularne medytowanie może wyleczyć z takich przypadłości jak nadciśnienie, arytmia serca, bezpłodność wynikającą z zaburzeń psychosomatycznych, migrenę, bezsenność czy niepokój. Ponadto u medytujących osób poddanych badaniom zauważono także wzrost poczucia własnej wartości. Sceptycy doszukują się tu efektu placebo i nawet, jeśli mają rację, to i tak lepiej spróbować pomóc sobie w ten sposób, niż nie robić nic. Faktem jest natomiast, że kiedy człowiek zaczyna medytować i robi to regularnie, to zmienia się na lepsze. Medytacja wpływa bowiem na obiektywność, poprawia zdolność do empatii, zwiększa odporność na stres i kreuje spontaniczność.

Podczas spotkania skorzystałem z okazji i zadałem Bhalakilya das pytanie dotyczące treści mantr. Jak wiadomo są one bowiem imionami samego Boga. Spytałem, czy jako osoba nierozpatrująca tego, co nazywane jest Bogiem przez pryzmat religijności, nieuznająca Boga jako istoty antropomorficznej, również mogę medytować? Odpowiedź była bardzo prosta:

Nieważne czy jesteś ateistą czy deistą, bo te wibracje i tak istnieją i będą na Ciebie oddziaływały podczas medytacji”.

Przyznam, że ta odpowiedź nie do końca mnie usatysfakcjonowała, bo poprzez swe pytanie chciałem wywołać raczej krótki wywód na temat wpływu światopoglądu na efekty medytacji. No cóż, ale dobre i to. Nie pozostaje zatem nic innego, jak sprawdzić na własnej skórze, czy medytacja rzeczywiście jest skutecznym lekiem na skołatane nerwy i dobrym sposobem na tzw. „podładowanie akumulatorów”.

Pozdrawiam!

 

Źródło:
Jagad Guru „Medytacja z mantrą i samorealizacja” -
- publikacja wydana przez Instytut Wiedzy o Tożsamości.
Daty i miejsca wydania publikacji nie podano.
 

 

  ZAREJESTRUJ SIĘ NA FORUM I SKOMENTUJ TEN ARTYKUŁ!
  09.09.2007
start o idei aktualności misja działania kontakt galeria download polecam
Sympozjum eksperymenty współpraca audycje rtv publikacje wizyty akcje
powered by: irko.net
Strona zaprojektowana przez: hi.Color  /  copyrite ® 2006 hi.Color  /  All rites reserved