Ukryta Rzeczywistość - logo
  Czego nie wiemy trzeba nam właśnie, a to co wiemy na nic się zda / Goethe
start - strona główna o idei aktualności misja działania kontakt galeria download polecam Wersja polska English Deutsche
 
  Ukryta Rzeczywistość > artykuły  
Sympozjum
Eksperymenty
Współpraca
Audycje RTV
Publikacje
Wizyty
Akcje
Artykuły

zapraszamy na forum

 

Współpracują z UR:

Experimentarium

Fundacja NAUTILUS

hi.Color


Poleć stronę

Napisz do nas!
Napisz!

Startuj z Ukrytą!
Startuj
z Ukrytą!


Zgłoś pomysł!
Zgłoś
pomysł!

Artykuły
Powrót

Szczecin miastem Oriona
Less Hoduń

NARESZCIE!

- tak jednym słowem podsumować można prace przygotowawcze związane z telewizyjnym projektem Małgorzaty i Edwarda Gardasiewiczów, szczecińskich astrologów. Jak dowiedziałem się w sobotę 9 maja - prace kosmetyczne nad przygotowaniem programu o placach szczecińskich właśnie tego dnia się zakończyły. Można więc powiedzieć, że wielomiesięczny trud dobiegł końca. Wiele godzin zrealizowanych materiałów, z których umiejętnie należało wybrać najciekawsze fragmenty; nieustannie modyfikowany scenopis, aby do widza trafiła najlepsza treść warstwy narracyjnej; niezwykle ciekawe, ale i męczące zarazem podróże, aby uchwycić to, co najlepiej ubarwi przekaz programu; długie i mozolne godziny montaży, których zadaniem było wybranie esencji materiału, itd.

Na ten dzień czekaliśmy kilka lat wierząc, że idea Miasta Gwiazd okaże się na tyle interesująca, aby zaprezentować ją całemu światu i zaprosić go do interakcji w tym niecodziennym przedsięwzięciu. Z Gosią i Edwardem spędziłem również wiele godzin na rozmowach o planowanym przez nich projekcie. Część tych rozmów udało się zamknąć w formie bogatej w szczegóły serii artykułów, które serdecznie polecam:

Kosmiczny Szczecin / cz. 1
Kosmiczny Szczecin / cz. 2
Kosmiczny Szczecin / cz. 3

Szczerze mówiąc: w jakiś sposób wiedziałem, że ten projekt się zrealizuje; i to zanim poczyniono jakiekolwiek formalne kroki w celu uruchomienia tej machiny. Było to tak spokojne i oczywiste uczucie, że perspektywa wydawała się czystą formalnością. Cieszy mnie więc, że przebłyski podświadomości okazały się prorocze. A to chociażby w podziękowaniu za odkrycie dokonane przez Małgosię i Edwarda, co jest dowodem na otwartość ich umysłów. Mogliby przecież machnąć na to ręką: "podobne do jakiegoś tam układu gwiazd? aha... może i podobne..." i nie zawracać sobie tym głowy. Jednak odkrycie to uznali za zbyt ważne tak dla miasta, jak i dla siebie. Jako poszukiwacze i przede wszystkim osoby konsekwentne, uznali że takiego Szczecina jeszcze mieszkańcy miasta zapewne nie znają.

Oto więc już za kilka dni, w sobotę 16 maja 2009, w Muzeum Narodowym na Wałach Chrobrego w Szczecinie, odbędzie się premierowy pokaz filmu dokumentalnego "Szczecin miastem Oriona" autorstwa Małgorzaty i Edwarda Gardasiewiczów, zrealizowanego przy współudziale Miasta Szczecin.

Polecam obejrzenie trailera:

 

W ramach tej prezentacji pojawi się również na wspomnianej imprezie człowiek nazywany Michałem Aniołem współczesnego surrealizmu: Wojtek SIUDMAK. Ten niezwykle utalentowany artysta, określający siebie mianem hiperrealisty fantastycznego, tworzy niezwykłe wizje malarskie, których korzenie osadzone są w nurcie reprezentowanym m.in. przez twórczość Rene Magritte, Paula Delvaux czy wielkiego Salvadore Dali. Obrazy Siudmaka nacechowane są mnogością alegorii przeplatających się z odczuwalnym wewnątrz kompozycji spokojem a ich specyficzny klimat trafia do serc i gustów wielu odbiorców.

SIUDMAK

www.siudmak.com

Podczas całej imprezy przewidziana jest również prezentacja nowego nabytku zaprzyjaźnionej z Ukrytą Rzeczywistością, ekspozycji z dziedziny nauki i techniki - EXPERIMENTARIUM w Szczecinie. Ten nabytek to planetarium, które będzie można odwiedzać już lada dzień właśnie w Muzeum Narodowym na Wałach Chrobrego w Szczecinie. Od prof. Jerzego Stelmacha, inicjatora i kierownika tej wystawy, dowiedziałem się kilka dni temu, że jest to co prawda niewielkie gabarytowo planetarium, jednak wrażenia podczas prezentacji są bardzo przyjemne i na pewno warto takie miejsce odwiedzić.

 

Materiały pochodzą ze stron:

www.youtube.com
www.siudmak.com
www.szczecin.eu

  ZAREJESTRUJ SIĘ NA FORUM I SKOMENTUJ TEN ARTYKUŁ!
  12.05.2009
start o idei aktualności misja działania kontakt galeria download polecam
Sympozjum eksperymenty współpraca audycje rtv publikacje wizyty akcje
powered by: irko.net
Strona zaprojektowana przez: hi.Color  /  copyrite ® 2006 hi.Color  /  All rites reserved